İLERİ SEVİYE AKUPUNKTUR EĞİTİM PROGRAMI
ocak -temmuz 2017
Bu program kapsamında 8 saat teorik eğitime, 32 saat ise gözetim altında pratik ve klinik uygulamaya ayrılacaktır. Eğitim için öngörülen süre 1 hafta içi olup teorik ve pratik program koordineli olarak yürütülecektir. Uygulamalar sırasında üst düzeyde klinik paylaşım imkanı sağlanacaktır.

Daha Fazla Bilgi İçin Lütfen Tıklayınız.
 


VİDEOLARIMI YENİLEDİM.MUTLAKA İZLEMENİZİ TAVSİYE EDERİM
VİDEOLARIM İÇİN TIKLAYIN


 

Instagram 

 
Aynalara bakmak istemiyorsunuz. Tartıya çıkmak istemiyorsunuz…

32 yıllık hekimlik ve akupunktur tecrübelerime dayanarak sizlere gerçekten güvenip kullanabileceğiniz PROTELAN’ı sunmaktan onur ve gurur duyuyorum. Murat TOPOĞLU apple uygulamasını ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

 
Protelan Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin
 
 
 
 
 
 
 
 
Kullanıcı Adı: Şifre: Kod: ( 2375 )
BOYUN AĞRILARI  

Columna vertebralis (omurga) servikal (boyun), torakal (göğüs), lumbar(bel) ve sakral omurlar olarak adlandırılan 4 omur tipinden oluşan bir ana sütundur. Boyun ve bel omurları yumuşak dokularla komşuluk yaparken, Göğüs bölge omurları kaburgalar tarafından desteklenir. Boyun ve bel bölgesi bu destekten yoksundur. Bu nedenle daha fazla yük biner. Ağrının özellikle boyun ve belde görülmesinin temel nedenlerinden birisi budur. 

BOYUNDA ANİ GERİLİM AĞRISI

Boyun kasları travma(darbe) ve benzeri şiddetli uyaranlar karşısında refleks olarak kasılır. Beklenmeyen, ani bir hareket karşısında, koruyucu bir nitelik taşıyan bu kasılma oluşur ve akut boyun gerilimi dediğimiz klinik tablo ortaya çıkar.

En çok travmaya bağlı olarak ortaya çıkar. Travmaya bağlı olarak boyun omurları üst üste gelir. Boyun kasları aniden gerilir. Boynun herhangi bir darbeye karşı hazırlıksız olması en büyük etkendir. Bu tip travmalara kırbaç  travma adı da verilmektedir.

1. Akut boyun geriliminin en belirgin özelliği semptomların giderek artmasıdır. Başlangıçta hasta durumunu önemsemez. Basit önlemlerle geçiştirmeye çalışır. Semptomlar 48–72 saat içerisinde belirgin hale gelir.

Boyundaki ani gerilim ağrılarında akupunktur tedavisine travmadan hemen sonra başlamak gerekir.
 

BOYUNDA KRONİK GERİLİM AĞRISI

Kronik boyun gerilim ağrısı boyun kaslarının kronik spazmına bağlıdır. Sekreterlerde, oturarak çalışanlarda daha sık görülür. Duruş bozukluğu, duygusal stres, şiddetli soğuk ve yorgunluk oluş sebepleri arasında sayılabilir.

Boyunda sertlik vardır. Spazmın şiddetine bağlı olarak ense kökünde ve boyunda ağrı vardır. Boyun hareketleri ağrılı ve kısıtlıdır.

Akupunktur tedavisi kas spazmını çözerek ve ağrı giderici etki oluşturarak hastanın rahatlamasını sağlar. Bunun ötesinde akupunktur limbik (beyindeki bir bölge)sistem üzerinde yaratacağı düzenleyici etki ile duygusal stresi azaltarak sorunun yinelenmesini de engellemeye çalışacaktır


Akupunktur tüm bel ve boyun ağrılarında bir tedavi yöntemi olarak dünyada yaygın olarak kullanılıyor. Tedavi 10–14 seans olarak gün aşırı veya her gün yaklaşık 20–30 dk uygulanır. Sonra haftada 1 sonra ayda 1 sonrada 3 ayda 1 seans olarak idame ettirilir. Ağrıya genellikle 4–5 seans sonunda cevap verirse tedaviye çok iyi cevap veriyor demektir. Bazen inatçı vakalar da olabilir sonrasında ise yılda 1 kür akupunktur devam ettirilmelidir. Başarı oranı vakaya göre farklı olmakla beraber % 60–80 civarında olumlu sonuçlar alınmıştır.

 
Yaz Boyutu: 
     
Bu Blmdeki Dier Yazlar
 
 
 
 
 

Akupunktur Derneği

Dr. Murat Topoğlu Resmi Sitesi Tüm Hakları Korunmaktadır. Site içerisinde kullanılan tüm materyaller resimler videolar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kullanılamaz.
YASAL UYARI: Sitemizde verilen bilgiler genel bilgilerdir ve tavsiye niteliğindedir.Her şahsın organizması ayrı olduğundan, detaylı muayene ve bilgi alma işleminden sonra kişilere özel uygulamalar yapılmalıdır.Sitedeki bilgilerin muayene olmaksızın kullanımından kaynaklanan sorumluluk kullanıcıya aittir. Site içeriğinin izinsiz kullanımı, ilgili mevzuata aykırılık oluşturduğundan yasaktır ve  bu konudaki haklarımız saklıdır.Siteye giriş yapan kullanıcı bu şartları kabul etmiş sayılmaktadır.