İLERİ SEVİYE AKUPUNKTUR EĞİTİM PROGRAMI
ocak -temmuz 2017
Bu program kapsamında 8 saat teorik eğitime, 32 saat ise gözetim altında pratik ve klinik uygulamaya ayrılacaktır. Eğitim için öngörülen süre 1 hafta içi olup teorik ve pratik program koordineli olarak yürütülecektir. Uygulamalar sırasında üst düzeyde klinik paylaşım imkanı sağlanacaktır.

Daha Fazla Bilgi İçin Lütfen Tıklayınız.
 


VİDEOLARIMI YENİLEDİM.MUTLAKA İZLEMENİZİ TAVSİYE EDERİM
VİDEOLARIM İÇİN TIKLAYIN


 

Instagram 

 
Aynalara bakmak istemiyorsunuz. Tartıya çıkmak istemiyorsunuz…

32 yıllık hekimlik ve akupunktur tecrübelerime dayanarak sizlere gerçekten güvenip kullanabileceğiniz PROTELAN’ı sunmaktan onur ve gurur duyuyorum. Murat TOPOĞLU apple uygulamasını ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

 
Protelan Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin
 
 
 
 
 
 
 
 
Kullanıcı Adı: Şifre: Kod: ( 9065 )
SİVİLCE (AKNE) TEDAVİLERİ  
Hayatımızın bir noktasında hepimiz sivilce çıkarırız
Akne, yüz, omuzlar, sırt ve göğüsteki yağ bezleriyle ilgili bir deri hastalığı. En çok 14-20 yaşlar arasında görülür ve bu hastalığın tipik belirtileri olan siyah noktalar, sivilceler, gençlerin bu en hassas devirlerinde genellikle psikolojik rahatsızlıklara yol açar. Yağ bezlerinin kanalında bir tıkaç oluşur ve bu tıkacın başı sertleşip siyahlaşır. Akne lezyonları genellikle yüz, boyun, sırt, göğüs gibi yağ bezlerinin ve sebum üretiminin fazla olduğu bölgelerde sık görülür.
 
Sivilcelerin nedenleri konusunda birçok faktör vardır. Bazı insanlar çikolata ya da patates kızartması gibi bazı yiyeceklerden fazla miktarda yenildiğinde sivilce olasılığının arttığını düşünür. Bazılarına göre ise kişisel hijyenin zayıf olması asıl nedendir. Hiçbiri doğru değildir.
 
Sivilce derideki yağ bezlerinin daha fazla yağ salgılamasına neden olan androjen hormonunun fazla salınması sonucunda oluşur. Yağ üretiminin artışı yağ kanalının da tıkanmasına neden olur, böylece yağlar ciltten dışarı atılamaz. Sivilce ise deride yaşayan bakterilerin bu yağla beslenip çoğalması sonucunda oluşur.
Bakteriler çoğaldıkça atık ürün ve yağ asidi oluşur, yağ bezleri iltihaplanır ve sonuçta siyah nokta,(komedon) beyaz nokta ve sivilce oluşur.

 
Akne tipleri
İltihaplı olmayan akneler
  • Açık komedon (siyah noktacık)
  • Kapalı komedon (beyaz yağ butonları)
  • İltihapsız kist
İltihaplı olan akneler
  • Papül (kırmızı, kabarık şişlikler)
  • Pustule (içi cerahatli, kabarık şişlikler)
  • İnflame kist (derin, kırmızı, ağrılı şişlikler)
 
I2PL tedavisi nasıl işe yarar?
Yan etkisinin daha az olması yağ bezleri ve porları küçültmesi ve akneye neden olan bakteriyi ( propioni bacterium acnes ) direk öldürmesi ve akne izlerini de tedavi etmesi nedeniyle etkili bir tedavi seçeneğidir. Tedavi sırasında ağızdan alınan ilaçlara bazan gerek duyulabilir. Yapılan bilimsel çalışmalarda akne lazerinin yağ bezlerini küçülttüğü görülmüştür.
IPL uygulamaları flaş ışığından elde edilen ışını tedavi sahasına yönlendirir. IPL sistemi bu ışını iki aşamada dikkatlice filtre ederek sadece doğru yapıdaki (dalga boyundaki) ışınların deriye ulaşmasını sağlar.
 
Gönderilen bu ışın kana rengini veren hemoglobin tarafından emilir ve yağ bezlerini besleyen ince damarlardaki hemoglobini ısıtır. Bu da yağ bezlerinde küçük bir hasara neden olur ve sivilce oluşumuna yol açan bu fazla üretimi yavaşlatır.
 
I2PL tedavisi ne kadar sürer?
 
I2PL aplikatöründeki kristal prizma 10x48 boyutunda olduğundan bir ışık çakması ile büyük bir saha hedeflenebilir. Tüm yüzün tedavisi için yaklaşık 60-80 vuruş yeterlidir. Tipik tedavi süreci 15 gün aralıklarla 3 - 4 seans tır. Sivilcelerin durumuna ve yoğunluğuna göre seans sayısı artabilmektedir. Tedavi sonrasında ciltte gözle görülür bir kızarıklık olmamakta, kişi günlük hayatına geri dönebilmektedir.İ2PL tedavisinden sonra ciltte yenilenme ve sivilce izlerinde belirgin bir azalma tespit edilmiştir.
 
 En iyi sonuçlar kırmızı, uçlu ve acıyan iltihaplı sivilcelerde elde edilir. Önemli bir nokta da koyu sahalar çok fazla ışın emeceğinden tedavi esnasında derinizin nispeten soluklaşmasıdır.
 
Acıya tolerans kişiden kişiye değişir.
Hiçbir anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Birçok hasta bunu kumsalda güneş altında geçirilen bir günün ertesindeki yanma hissinden kaynaklanan rahatsızlığa benzetmiştir.
 
Tedavi öncesi ve sonrasında özel önlemler alınmalı mıdır?
 
Kullanılan ışık tamamen güvenli ve görülebilir bir ışındır. Hiçbir özel önleme ihtiyaç yoktur. Potansiyel zararlı dalga boyları İ2PL’in iki filtreli sistemi tarafından engellenir.
 
IPL sivilce tedavisi kombine bir tedavidir. Her akşam hekim tarafından önerilecek bir krem ile sivilceli bölgeye uygulama yapılmalıdır. Verilecek olan krem sivilcelerin neden olduğu iltihabı azaltır ve tedavi edilen bölgedeki deri kalınlığını azaltıp normalleştirir.
Genelde tedavi sonrası bakım gerekmez fakat hassas bir cilde sahip olan kişilerde tedavi sonrası buz torbası ya da doktorunuzca önerilen bir merhem uygulanabilir.
 
Tedaviden ne beklemeliyim?
 
Tedavinin ardından yüzde genel bir kırmızılık oluşabilir. Eğer cildinizde güneş lekeleri varsa bazı lekelerin rengi koyulaşabilir ama bu koyulaşma 2–3 gün içinde yok olur.
 
Bakterilerin tamamen yok edilmesi zor olduğundan doktorunuz İ2PL tedavisinin bitiminden sonraki birkaç ay krem kullanımına devam edilmesini önerecektir. Tekrar sivilce şikâyetiniz olursa tedavi tekrarlanabilir.
Sonuçlar kişiden kişiye değişmesine rağmen klinik çalışmalar sivilce lezyonlarının %58’inin yok olduğunu göstermektedir. Bu oran sadece topikal krem kullananlarda %33’dür.
 

 
Yaz Boyutu: 
     
Bu Blmdeki Dier Yazlar
 
 
 
 
 

Akupunktur Derneği

Dr. Murat Topoğlu Resmi Sitesi Tüm Hakları Korunmaktadır. Site içerisinde kullanılan tüm materyaller resimler videolar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kullanılamaz.
YASAL UYARI: Sitemizde verilen bilgiler genel bilgilerdir ve tavsiye niteliğindedir.Her şahsın organizması ayrı olduğundan, detaylı muayene ve bilgi alma işleminden sonra kişilere özel uygulamalar yapılmalıdır.Sitedeki bilgilerin muayene olmaksızın kullanımından kaynaklanan sorumluluk kullanıcıya aittir. Site içeriğinin izinsiz kullanımı, ilgili mevzuata aykırılık oluşturduğundan yasaktır ve  bu konudaki haklarımız saklıdır.Siteye giriş yapan kullanıcı bu şartları kabul etmiş sayılmaktadır.