İLERİ SEVİYE AKUPUNKTUR EĞİTİM PROGRAMI
ocak -temmuz 2017
Bu program kapsamında 8 saat teorik eğitime, 32 saat ise gözetim altında pratik ve klinik uygulamaya ayrılacaktır. Eğitim için öngörülen süre 1 hafta içi olup teorik ve pratik program koordineli olarak yürütülecektir. Uygulamalar sırasında üst düzeyde klinik paylaşım imkanı sağlanacaktır.

Daha Fazla Bilgi İçin Lütfen Tıklayınız.
 


VİDEOLARIMI YENİLEDİM.MUTLAKA İZLEMENİZİ TAVSİYE EDERİM
VİDEOLARIM İÇİN TIKLAYIN


 

Instagram 

 
Aynalara bakmak istemiyorsunuz. Tartıya çıkmak istemiyorsunuz…

32 yıllık hekimlik ve akupunktur tecrübelerime dayanarak sizlere gerçekten güvenip kullanabileceğiniz PROTELAN’ı sunmaktan onur ve gurur duyuyorum. Murat TOPOĞLU apple uygulamasını ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

 
Protelan Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin
 
 
 
 
 
 
 
 
Kullanıcı Adı: Şifre: Kod: ( 9323 )
YÜZ FELCİ  
YÜZ FELCİ VE AKUPUNKTUR TEDAVİSİ
Yüz felci; beyinde bulunan 7. Kafa çifti diye adlandırılan Nervus Facialis (Yüzün motor fonksiyonlarını idare eden sinir) in etkilenmesiyle yüz kas hareketlerinin bozulmasına denir. Bunun sonucu ağız yanak yana doğru kayar. Kaş kaldırma hareketlerini yapamaz. Etkilenen taraftaki göz kapağını kırpamaz. Gözde sürekli bir yaşarma ve akıntı meydana gelir. Güldüğü zaman ağız tek tarafa doğru kayar.
2 tür yüz felci vardır:
1.    Merkezi yüz felci: Genellikle beyinde oluşan bir hasara bağlıdır. Bu durumda sadece yüzün yanak bölgesi etkilenir. Kaş ve göz kasları etkilenmez. Yani yanak bölgesi eteklenmiştir. Göz kapağı ve alın kasları etkilenmemiştir.
2.    Periferik yüz felci: Burada tüm yüz siniri etkilenmiştir. Göz kapağı alın, üst ve alt yanak bölgesi kaslarının hareketleri bozulur.
NEDENLERİ
Genellikle tıpda kesin olarak nedeni bilinmemekle beraber aşağıdaki nedenler sıralanmıştır. Yani 2/3 ünün nedeni bilinmemektedir.
·         Yüzün bir tarafının soğuğa maruz kalması: Arabada giderken cam açılması, banyo sonrası soğuk havayla veya havalandırmaya maruz kalma(Periferik yüz felci)
·         Virüsler; Zona, uçuk yapan herpes virüsleri (periferik yüz felci)
·         Beyindeki ve tükürük bezlerindeki tümörler veya kanamalar(Merkezi yüz felci)
·          Orta kulak iltihapları
·         Sistemik hastalıklar; Şeker, hipertansiyon, nörit(sinir iltihabı),vitamin eksikliği
·         Travmalar: Kulak çevresine veya yüze gelen darbelerde neden olabilir.
·         Ameliyatlar: Kafa içinde kulak ve tükürük bezleri tümör ameliyatlarında
·         Ramsay-Hunt Sendromu: Virüslerin oluşturduğu bir hastalıktır. Ağrı kulak bölgesinde yaralar oluşturur.
 
 
Genel olarak yapılabilecek tetkikler şunlardır:
 
 -Açlık kan şekeri, tansiyon, kolesterol ölçümleri
 -Kafa içinde veya tükürük bezi tümörlerinden şüpheleniliyorsa bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans
 -İşitme testleri
 -Gözyaşı miktarının test edilmesi (schirmer testi)
-EMG
 -Elektrofizyolojik testler adı verilen ve sinir ileti hızını ya da sinirin hastalanma yüzdesini göstermeye yarayan testler (Bu testler özellikle tedavi için ameliyat düşünülüyorsa uygulanır).
 
PROGNOZ (HASTALIĞIN SEYRİ)
Genellikle nedeni bilinmeyen yüz felçlerinin %90 ı hiçbir tedavi yapmadan iyileşir. Hastalık ortaya çıktıktan 3 hafta sonrasında % 75 i iyileşir. Geri kalan vakalarda iyileşme 2-3 ayı bulabilir. Yineleyen yüz felçleri ise daha uzun zamanda iyileşir.
GENEL TEDAVİLER
·         İlaç tedavileri: Kortizon, B vitamini kompleksi
·         Fizik tedavileri
·         Ameliyatlar: İyileşmeyen felçlerde
·         Akupunktur tedavileri
 
Akupunktur Tedavisi
Yüz felci geçirdikten sonraki ilk 6 ay içinde başlanması gerekir. Daha sonrası başlanan vakalarda iyileşme şansı azalmaktadır.
Tedaviler 10-12 seans hemen her gün yapılmalıdır. Sonra 1 hafta ara verilip tedaviye 4 hafta boyunca haftada 2 kez devam edilir. Sonrasında iyileşme durumuna bağlı olarak haftada bir veya 2 haftada bir kez yüz kaslarının güçlendirilmesine devam edilir. Tedavi seans yaklaşık 30-45 dakika sürer. Burada elektro-akupunktur oldukça etkilidir. Tedavi başarısı %95 olumludur.
Tedavi noktaları:
LI 4, LR3, (bilateral),
GV 20,GB 20,ST 2,LI 20,ST 2,ST 4,ST 6, ST 7,SI 18, GB 14, TE 17,ST 43, ST 44,Yuyao =M-HN-6 (kaş ortası)(affected side)
Kulak akupunktur tedavileri:
Shenmen

 
Yaz Boyutu: 
     
Bu Blmdeki Dier Yazlar
 
 
 
 
 

Akupunktur Derneği

Dr. Murat Topoğlu Resmi Sitesi Tüm Hakları Korunmaktadır. Site içerisinde kullanılan tüm materyaller resimler videolar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kullanılamaz.
YASAL UYARI: Sitemizde verilen bilgiler genel bilgilerdir ve tavsiye niteliğindedir.Her şahsın organizması ayrı olduğundan, detaylı muayene ve bilgi alma işleminden sonra kişilere özel uygulamalar yapılmalıdır.Sitedeki bilgilerin muayene olmaksızın kullanımından kaynaklanan sorumluluk kullanıcıya aittir. Site içeriğinin izinsiz kullanımı, ilgili mevzuata aykırılık oluşturduğundan yasaktır ve  bu konudaki haklarımız saklıdır.Siteye giriş yapan kullanıcı bu şartları kabul etmiş sayılmaktadır.